Franz Hogenberg: Pohled na Prahu a Pražský hrad Rudolfa II

1 hodnocení

Originální grafický list, mědiryt z let 1596-1597, stará ruční kolorace, odborně restaurátorem ošetřeno a zakonzervováno, rozměry 61,5 x 73,5 cm s rámem, paspartováno v nekyselé archivní paspartě, rámováno pod muzeálním antireflexním UV sklem

Předpokládaný počet otisků/náklad grafického listu: cca 700ks. Publikováno mnohokrát v odborné i naučně-populární literatuře, dochováno (s různymi variantami kolorace) v nejvýznamnějších světových institucích, např: 

Ve sbírkách Dánské královské knihovny (dánsky Det Kongelige Bibliotek), Kodaň.
Ve sbírkách Library of Congress, Washington.

Položka byla vyprodána…
€8 000
Kód: 253
Franz Hogenberg: Pohled na Prahu a Pražský hrad Rudolfa II
1 hodnocení
Certifikát
Certifikát o autenticitě (pravosti) díla
Dostáváte ke každému zakoupenému dílu

Detailní popis produktu

Civitates Orbis Terrarum (Atlas měst světa) byl druhý nejstarší tištěný atlas v historii světové kartografie a první atlas zcela věnovaný topografickým pohledům. První svazek této sbírky vyšel v Kolíně nad Rýnem v roce 1572; následující v letech 1575, 1581, 1588 a 1598. Šestý a poslední svazek se objevil v roce 1617, těsně před rozsáhlou devastací způsobenou třicetiletou válkou.

Mědiryt z roku 1596-1598 s dvojici pohledů na Pražský hrad Rudolfa II a Prahu byl vytištěný pro pátý svazek Atlasu měst, renesančního kartografického veledíla Brauna & Hogenberga ze 16/17. století. Ručně kolorovaná Hogenbergova mědirytina dle předlohy kreslíře Jorise Hoefnagela, který od roku 1590 působil ve dvoře Rodolfa II, vydaná v nákladu několika set kusů. Vzácné. Latiské popisky na rubu, obsahující i jednu z nejstarších písemných zmínek o Staroměstském orloji.

Tento pohled na město ze severu ukazuje vpravo Hradčany s Malou Stranou dole, odkud vede Karlův most do Starého Města. Malá Strana byla samostatné město v roce 1257, Staré město dostalo svou vlastní samostatnou listinu v roce 1230.

Vlevo, přímo nad ohybem Vltavy, je vidět gotický kostel Týn se dvěma věžemi. Nedaleko stojí radnice se slavnými pražskými hodinami - Pražský Orloj. Hodiny byly poprvé instalovány v jednoduché podobě v roce 1410, což z nich dělá třetí nejstarší astronomické hodiny na světě. Tato deska nabízí detailní pohled z jihu na dominující Hradčany. Nalevo jsou vidět široké schody, které dříve vedly od brány sv. Matouše k komplexu pevnosti. Nad jeho okolím uprostřed se tyčí katedrála sv. Víta. Jan Lucemburský položil základní kámen katedrály sv. Víta v souvislosti s povýšením pražského biskupství na arcibiskupství v roce 1344 a jsou v ní hrobky Karla IV. a jeho syna Václava IV. Dále vpravo se nachází dvojvěžový románský kostel sv. Jiří, přímo spojený s klášterem sv. Jiří z poloviny 12. století. Zcela vpravo je Černá věž.

Georg Braun (1541-1622) se narodil a zemřel v Kolíně nad Rýnem. Působil primárně jako katolický kněz; strávil třicet sedm let jako kánon a děkan v kostele St. Maria ad Gradus v Kolíně nad Rýnem. Braun byl šéfredaktorem Civitates orbis terrarum, největší knihy pohledů na město, jaké kdy vyšly. Jeho úkolem bylo najímání umělců, získávání podkladů pro mapy a pohledy a psaní textu. V této roli mu byl nápomocen Abraham Ortelius. Braun žil do svých 80. let a byl jediným členem původního týmu, který byl svědkem vydání šestého svazku v roce 1617.

Frans Hogenberg (asi 1540 - asi 1590) byl vlámský a německý rytec a tvůrce map, který také maloval. Narodil se v Mechelenu jižně od Antverp, syn dřevorytce a leptače Nicolase Hogenberga. Spolu se svým otcem, bratrem (Remigius), strýcem a bratranci byl Frans jedním z členů prominentní umělecké rodiny v Nizozemsku.

V průběhu roku 1550 pracoval Frans v Antverpách se slavným mapařem Abrahamem Orteliem. Tam vyryl mapy pro Orteliův průkopnický první atlas, publikované v Antverpách v roce 1570, spolu s Johannesem van Deotecumem a Ambrosiem a Ferdinandem Arsenim. Je podezření, že vyryl také titulní stránku. Později Ortelius podpořil Hogenberga informacemi pro jiný projekt, Terárium Civitates Orbis (editoval Georg Braun, vyryl Hogenberg, publikováno v šesti svazcích, Kolín nad Rýnem, 1572-1617). Hogenberg vyryl většinu z 546 pohledů díla.

Je možné, že Frans strávil nějaký čas v Anglii na útěku před náboženským pronásledováním, ale do roku 1580 žil a pracoval v Kolíně nad Rýnem. To je město, kde zemřel kolem roku 1590. Kromě svých map je známý svými historickými alegoriemi a portréty. Jeho bratr Remigius se také proslavil jako rytec a zemřel zhruba ve stejné době jako jeho bratr.